poniedziałek, 10 marca 2014

W dżungli aktywności

Żeby osiągnąć swój cel, najpierw trzeba go dobrze dookreślić, a później dobrać do niego odpowiednie środki. Dziś zatem parę słów wstępu na temat tego, jak ustalić swój cel i jaki dobrać do niego trening. Krótko, ale konkretnie.
Jaki jest Twój cel?

1. Chcesz schudnąć, czyli spalić tłuszcz (uwaga: bez odpowiedniego uzupełnienia będziesz spalać także mięśnie. Jak temu zapobiec? Dowiesz się później.)

2. Chcesz wzmocnić i wyrzeźbić konkretne partie mięśni, np. upragnione przez wszystkich ABS-y (i bynajmniej nie chodzi tu o układ hamowania w naszym samochodzie), bicepsy, pośladki.

3. Chcesz wzmocnić całe ciało, mięśnie głębokie, których nie używamy na co dzień, poprawić koordynację ruchową i równowagę.

Który z tych trzech jest Ci najbliższy? Zastanów się dobrze i wybierz - oczywiście mogą Cię interesować wszystkie z nich. Jeśli jednak zaczynasz przygodę z ruchem, to na początek polecałabym skupić się na jednym z nich, żeby nie narzucić sobie zbyt dużego rygoru treningowego, godzin poświęconych na wylewanie siódmych potów i żeby się do ruchu nie zniechęcić i nie zaprzepaścić kiełkującej motywacji, czy ochoty do ćwiczeń. Wybierz jeden cel, który na początek będzie Twoim priorytetem


Gotowa? Gotowy? Teraz sprawdź, jakie treningi odpowiadają Twojemu zamiarowi:

1. Trening aerobowy - najskuteczniejszy w walce z tłuszczem.

2. Trening siłowy - trening z obciążeniem.

3. Trening funkcjonalny - jego istotą jest angażowanie jak największej ilości mięśni jednocześnie. Chodzi o takie ruchy mięśni, jakie wykorzystujemy podczas wykonywania codziennych czynności.

Konkretniejsze informacje na temat tych trzech rodzajów treningów pojawią się w kolejnych postach. Wróćmy jednak do Twojego celu.

 • Nie oszukuj, nie odkładaj tego na później. Chcesz coś zmienić w swoim życiu? Bądź szczery i uczciwy wobec samego siebie. Wybierz swój cel. Czego oczekujesz od aktywności fizycznej i treningów? O jakich efektach marzysz? Do czego dążysz?

 • Sformułuj cel własnymi słowami. Wybierz dużą kartkę i kolorowe długopisy. Zapisz swój cel wielkimi literami, ładnie i kolorowo. Poczuj przyjemność i podekscytowanie płynące z faktu planowania zmian w swoim życiu. Zmian na lepsze! Jeśli dziś zrobisz ten krok, pomyśl, jaką osobą będziesz za rok...

 • Przepuść swój cel przez sitko, oddzielające dobrze sformułowane cele od tych, które trzeba nieco przeformułować. Sitko to nazywa się techniką SMART. Zadaj sobie pięć prostych pytań.
  • S - czy Twój cel jest szczegółowy? Czy jest określony, jednoznaczny, czy da się go ująć w jednym, konkretnym zdaniu? Spójrz na swoją kartkę, przeanalizuj napisane przed chwilą słowa i odpowiedz na te pytania.

  • M - czy Twój cel jest mierzalny? Czy istnieje jakiś obiektywny sposób sprawdzenia, czy cel został osiągnięty? Czy masz narzędzia, dzięki którym będziesz w stanie stwierdzić, że zbliżasz się do osiągnięcia celu, czy też już go osiągnęłaś/osiągnąłeś?

  • A - czy Twój cel jest atrakcyjny? Czy dążenie do niego, zauważanie efektów i pierwszych objawów realizowania drogi do niego dadzą Ci satysfakcję, radość?

  • R - czy Twój cel jest realistyczny? Czy jest możliwy do osiągnięcia? Czy, patrząc realistycznie, uważasz, że jesteś w stanie go zrealizować?

  • T - czy Twój cel jest terminowy? Czy określiłaś/eś konkretny okres, w ciągu którego zamierzasz zrealizować postanowienie? Czy okres ten jest racjonalnie, realistycznie dobrany do tego, co chcesz osiągnąć?

Przykładem celu spełniającego te założenia, jest np. "W ciągu 2 miesięcy przygotuję się do przebiegnięcia moich pierwszych 5 km".

Rozpisz poszczególne aspekty swojego celu na swojej kartce. W jaki sposób będziesz kontrolować efekty i postępy? Jak będziesz się motywować? Czy dysponujesz umiejętnościami i zasobami, które pozwolą Ci zrealizować ten cel? Co Ci w tym pomoże, a co utrudni Ci drogę? Jak będziesz pokonywać trudności? Co będziesz sobie mówić w chwilach słabości? Jaki wyznaczasz sobie deadline?

Przemyśl to wszystko dobrze. Wypisz wszystkie swoje przemyślenia, uwagi, zalety i wady. Po ewentualnych przeformułowaniach swojego celu, zapisz go na nowo. 

Przygotuj się. Już niedługo bierzemy się do pracy!

P.S. Oczywiście tutaj mówię o celu, który związany jest z uprawianiem aktywności fizycznej i mam tu na myśli takie cele, które należą do wcześniej wymienionych przeze mnie trzech grup. Technikę SMART można jednak stosować do każdego rodzaju celów, zawsze, gdy mamy jakieś postanowienie:)

2 komentarze:

 1. no to i ja dziś ułożę sobie plan w trybie SMART :D
  i 3mam kciuki ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam gorąco, sprawdza się, jeśli czegoś naprawdę chcemy:D
   Dzięki!:)

   Usuń